Życie w dzisiejszych czasach to często nieustanna gonitwa. Kupowanie gotowego jedzenia, szybkie załatwianie kilku spraw naraz, życie od weekendu do weekendu – to tylko niektóre przykłady tego, w jaki sposób żyje obecnie większość ludzi. A gdyby tak troszkę zwolnić, porzucić stres i ciągłą presję…? Z pewnością wielu z nas słyszało o „slow life” i „smart life”, czyli o stylu życiu, opierającym się na mądrym, świadomym i wygodnym funkcjonowaniu  na co dzień w zwolnionym tempie. Slow life – co to znaczy? Czym charakteryzuje się ten styl życia? Jak wpływa na jakość naszego życia?

Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Życie w szybkim tempie, czyli problem większości z nas

Zarówno świat, jak i ludzie nieustannie pędzą przed siebie. Wysokie tempo jest dla niektórych motorem napędowym do działania, dzięki czemu mogą zrealizować postawione sobie cele – zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że ciągłe życie na pełnych obrotach może nieść ze sobą konsekwencje w przyszłości. Coraz większa ilość młodych osób zaczyna chorować m.in. na serce, nerwicę czy depresję. Co jest tego przyczyną? Wyzwania w pracy i w życiu codziennym oraz brak czasu na odpoczynek i wyciszenie. Natłok spraw oraz zbyt wiele obowiązków sprawia, że w dzisiejszych czasach ciężko jest o chwilę relaksu i zapomnienie o codziennych problemach. Szybkie, a zarazem męczące tempo życia, powinno jednak skłonić nas do przemyśleń: jak zmienić swoje nawyki i znaleźć czas zarówno na pracę, jak i relaks, który, chociaż na chwilę pozwoli odetchnąć, wyciszyć się i zrelaksować? A jest to podstawą zdrowego i świadomego życia.

Slow life – pozytywny styl życia

Idea slow life to styl życia, w którym można robić tak naprawdę wszystko, rezygnując z pośpiechu i ciągłego uganiania się za czymś, co tak naprawdę nie daje szczęścia. Idea ta od początku nastawiona była na prowadzenie spokojnego i bezstresowego życia w bliskości z naturą, a także podejmowanie jedynie świadomych decyzji, które są zgodne z wyznawanymi wartościami. Slow life można przetłumaczyć jako „powolne życie” – tego określenia jednak nie należy brać zbyt dosłownie. W tej idei ważne jest to, aby znaleźć odpowiedni balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym oraz zrezygnować z nadmiaru, z tego, co nas rozprasza i jest sprzeczne z naszymi prawdziwymi potrzebami. Dobranie optymalnego tempa życia to recepta na pozbycie się wielu zmartwień, stresu i presji, która nieustannie ciąży nad każdym z nas. Slow life to tak naprawdę pozytywny styl życia, dzięki któremu każdy dzień staje się po prostu spokojniejszy, a przez to szczęśliwszy, radośniejszy i bardziej świadomy.

Slow life – do czego się odnosi?

Od pojawienia się idei slow life minęło już trochę czasu. Na przestrzeni wielu lat pojęcie to stało się coraz szerzej rozumiane i obecnie odnosi się nie tylko do spokojnego spędzania czasu, ale również objęło obszar, tj. żywność, ubrania, zakupy, praca, podróżowanie, czy nawet sposób wychowywania dzieci.

Slow food – wybieranie zdrowego jedzenia

Jednym z podstawowych założeń slow life jest unikanie (na tyle ile to możliwe) jedzenia typu fast food oraz rezygnacji z kupowania gotowych potraw. Slow food to idea, w której liczy się znalezienie czasu na gotowanie, wybieranie produktów świeżych i niskoprzetworzonych, czy wprowadzenie zbilansowanej diety bogatej w owoce i warzywa.

Slow cosmetics – wyłącznie naturalne kosmetyki

Slow cosmetics, czyli styl, w którym wybierane są tylko produkty, bazujące wyłącznie na naturalnych składnikach. Szczególnie warto zwrócić uwagę na te kosmetyki, które posiadają certyfikaty oraz nie są testowane na zwierzętach. Pamiętajmy, że skład musi być starannie dobrany i nie powinien zawierać żadnych zbędnych dodatków.

Slow fashion – zaprowadzenie porządku w swojej szafie

Slow fashion odnosi się do dobrego zorganizowania swojej szafy i pozbycia się ubrań, których nie chodzimy.  Osoby, które wpisują się w ten styl, wybierają z reguły odzież dobrej jakości. Slow fashion odnosi się również do ludzi, którzy zaopatrują się w ubrania z drugiej ręki lub wymieniają się nimi
z najbliższymi.

Slow travel – świadome podróże w spokojnym tempie

Podróżowanie zgodnie z ideą slow travel odbywa się bez korzystania z usług biur podróży, a także bez wycieczek objazdowych, w których najczęściej czas zwiedzania konkretnego miejsca jest bardzo ograniczony. Idea powstała w odpowiedzi na potrzebę porzucenia szczegółowego planowania wyjazdu i wyzbycia się stresu związanego z koniecznością odwiedzenia każdej możliwej atrakcji na rzecz zapewnienia sobie większego komfortu podczas podróży.

Slow parenting – wychowywanie dzieci bez presji

Slow parenting odnosi się do wychowania dzieci bez zaspokajania przesadnych ambicji rodziców. W tym modelu nie chodzi o to, aby zmuszać pociechy do nieustannego rozwoju na kilku frontach, ale na wprowadzeniu odpowiedniego balansu między obowiązkami a zabawą. Slow parenting to wspieranie kreatywności dzieci w kierunku, w którym chcą podążać.

Zmiana nawyków, refleksja, co tak naprawdę jest ważne w naszym życiu, co nas uszczęśliwia, dokonywanie mądrych i świadomych wyborów, dopasowanych do nas, sprawi, że staniemy się spokojniejsi i uważniejsi, a to droga do filozofii slow life – życia bez pośpiechu i stresu!

W artykule przedstawiona idea slow life to inspiracja. Nawet najmniejsza zmiana w naszym życiu może okazać się wielka!

Wszystkiego dobrego i… spokojnego 😊