Przykłady i przyczyny chorób cywilizacyjnych

Problem chorób cywilizacyjnych stale się powiększa. Przyczynia się do tego zarówno brak skutecznych leków, jak i zaangażowania ze strony człowieka. Wpływ na ich rozwój ma uprzemysłowienie, którego efektem jest skażone środowisko, zmiany klimatyczne, a także wszechobecny hałas i smog. Kolejną przyczyną są złe nawyki żywieniowe – pokarm spożywany przez większość społeczeństwa jest najczęściej przetworzony i wysokokaloryczny. Dieta bogata w cukier i tłuszcz w połączeniu z siedzącym trybem pracy i stresem to najkrótsza droga do otyłości, która wywołać może kolejne choroby.

Oprócz otyłości do najpopularniejszych chorób zaliczamy między innymi:

  • cukrzycę,
  • depresję,
  • alergie,
  • uzależnienia od używek,
  • choroby układu oddechowego i pokarmowego,

Profilaktyka chorób cywilizacyjnych

Aby ustrzec się przed chorobami cywilizacyjnymi konieczne jest zwrócenie uwagi na swój styl życia. Zmniejszenie odsetku ludzi zapadających na choroby cywilizacyjne jest możliwe tylko poprzez pełną mobilizację zarówno społeczeństwa (poprzez konkretne działania mające na celu poprawę stan środowiska naturalnego), jak i pojedynczej jednostki dbającej o swoje zdrowie.

Aktywność fizyczna

Pierwszym sposobem na walkę z chorobami cywilizacyjnymi jest aktywność fizyczna. Dzięki regularnym ćwiczeniom wydolność organizmu znacznie wzrasta, co przekłada się na wyższą jego odporność i lepsze ukrwienie mięśnia sercowego. Sport pozwala również pobudzić metabolizm i na bieżąco spalać gromadzący się tłuszcz. Działania te umożliwiają skuteczną obronę nie tylko przed otyłością, ale również przed chorobami układu oddechowego i krwionośnego. O regularne treningi powinny szczególnie dbać osoby, które prowadzą siedzący tryb pracy.

Prawidłowa dieta

Kolejnym ważnym aspektem jest prawidłowa dieta, która powinna dostarczać organizmowi wszelkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin i minerałów. Ważne, aby posiłki spożywane były pięć razy dziennie o regularnych porach. Oprócz diety należy również nawadniać organizm pijąc 2 litry wody dziennie.

Techniki relaksacyjne

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na choroby psychiczne konieczne jest dbanie o spokój i harmonię w codziennym życiu. Sen jest jednym z najważniejszych czynników pozwalających regenerować organizm i sprawiać, że jest on mniej podatny na stres. Narażanie się na sytuacje stresogenne sprawia, że ludzie częściej sięgają po używki zawierające toksyny zatruwające organizm. Ze stresem można radzić sobie również poprzez korzystanie z technik relaksacyjnych – technika głębokiego oddychania, joga, ćwiczenia rytmiczne czy aromaterapia. Pozwalają one obniżyć poziom kortyzolu, a z czasem również uodpornić się na stres.

Unikanie używek

Długotrwały, silny stres sprawia, że coraz więcej osób sięga po alkohol, papierosy i narkotyki. Ich działanie powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie. Uzależnienie jest nabytym stanem zaburzenia zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i może prowadzić do śmierci. Najlepszą ochroną przed chorobami cywilizacyjnymi jest zatem całkowita rezygnacja z substancji wspomagających. Jeżeli jednak jesteś osobą uzależnioną, szukaj pomocy i rozwiązań, które pozwolą Ci poradzić sobie z problemem.

Człowiek nie jest bezradny w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Ważna jest jednak świadomość przyczyn ich występowania i świadome działania mające na celu zmianę nawyków. Ważna jest profilaktyka, a także okresowe kontrolowanie swojego stanu zdrowa poprzez regularne badania.