1 na 10 dorosłych na świecie choruje na cukrzycę. Ponad 90% z nich ma cukrzycę typu 2. Blisko połowa nie została jeszcze zdiagnozowana. Nie chcesz zasilić tych szeregów, prawda?

Przypomnijmy – cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną – tu duże znaczenie odgrywają najprawdopodobniej czynniki genetyczne. Cukrzyca typu 2, to ta nabyta – przez niewłaściwy tryb życia i złe nawyki żywieniowe.

Choroby metaboliczne to plaga naszych czasów. Jedną z nich jest właśnie cukrzyca. Dieta dostosowana do potrzeb organizmu i ułatwiająca utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi, prowadzenie zdrowego stylu życia oraz rezygnacja z palenia tytoniu i picia alkoholu mają fundamentalne znaczenie w przywracaniu i utrzymaniu równowagi metabolicznej ustroju.

cukrzyca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwszymi symptomami cukrzycy mogą być:

  • wzmożony głód i pragnienie
  • suchość w ustach
  • częste oddawanie moczu
  • osłabienie, łatwa męczliwość
  • drażliwość, trudności z koncentracją.

W wielu przypadkach cukrzycę typu 2 i jej powikłania można opóźnić lub im zapobiegać poprzez wdrożenie zdrowych nawyków. Jeśli cukrzyca nie zostanie wcześnie wykryta i leczona, może prowadzić do poważnych i zagrażających życiu powikłań.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla osób narażonych na zachorowanie, wiedza o ryzyku i o tym, co z nim zrobić, jest ważna dla profilaktyki, wczesnej diagnozy i właściwego leczenia. Dla osób z cukrzycą świadomość i dostęp do właściwej edukacji oraz najlepszych leków i narzędzi wspierających opiekę ma kluczowe znaczenie dla opóźnienia lub zapobiegania powikłaniom.

Przestrzegaj kilku prostych zasad, aby zadziałać prewencyjnie – sprzymierzeńcami w zapobieganiu cukrzycy są:

  • DIETA:

Zmniejsz ilość węglowodanów w diecie, a szczególnie udział cukrów prostych.

Zjadaj porcje nieduże, lecz częściej. W ten sposób zapewniasz stabilność poziomu glikemii i nie przeciążasz komórek wytwarzających insulinę.

Dbaj o urozmaicenie w diecie – w ten sposób dostarczasz do organizmu wszystkie potrzebne składniki odżywcze, mineralne i budulcowe. Zawsze dostosowuj menu do wieku, masy ciała, wykonywanej pracy zawodowej i podejmowanej aktywności fizycznej.

  • TRYB ŻYCIA:

Aktywność fizyczna – ruszać trzeba się codziennie, ponieważ w ten sposób dbasz o zachowanie właściwej masy ciała. Umiarkowany wysiłek fizyczny świetnie reguluje również metabolizm i stabilizuje poziom glukozy we krwi.

Unikanie stresu i radzenie sobie z nim, kiedy się pojawi – stres zawsze przyspiesza metabolizm, co powoduje silne wahania glikemii, ponieważ wydzielana wtedy w dużych ilościach adrenalina powoduje znaczny wzrost ilości glukozy we krwi, a ponadto hamuje wydzielanie insuliny.

Wysypianie się – sen jest optymalnym regulatorem metabolizmu i najlepszą receptą na skuteczną regenerację organizmu i odstresowanie się.

Odstawienie alkoholu i rzucenie palenia tytoniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W październiku br. w Bader Polska podczas Dnia Zdrowia, jednym z zaproponowanych naszym pracownikom badań był program profilaktyki cukrzycy, którego zadaniem jest wykrycie osób z cukrzycą, a także osób które w niedalekiej przyszłości mogą zachorować na cukrzycę. Etapem pierwszym była kontrolna glikemia i konsultacja z lekarzem internistą (teleporada), a w zależności od określenia ryzyka zachorowania na cukrzycę i wyników uczestnicy programu kwalifikowali się do pogłębionych badań laboratoryjnych oraz konsultacji z dietetykiem i diabetologiem. Cieszymy się, że tak wielu z Was postanowiło się przebadać, by zadbać o swoje zdrowie!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na koniec polecamy rozmowę w radio z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, gdzie o sytuacji pacjentów i profilaktyce opowiedziała Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków:

https://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc_JxlcDgzlPhOJm8Wba5fk

 

(źródło: www.diabetyk.org.pl; www.rdc.pl)