Depresja – porozmawiajmy o niej

Depresja jest chorobą psychiczną związaną z zaburzeniami nastroju, obejmującymi takie stany, jak odczuwanie smutku, utratę sił do czynności, które dotychczas wykonywane były bezproblemowo. Powoduje ona również brak radości w odniesieniu do sytuacji, wcześniej sprawiających przyjemność.

W praktyce klinicznej oznaczać to może problemy ze snem, utratę apetytu, zaburzenia natury seksualnej, a w najcięższych przypadkach – myśli samobójcze. Jeśli tego typu stan utrzymuje się przez co najmniej dwa tygodnie i wpływa negatywnie na jakość życia, można podejrzewać, że jest to depresja.

Przyczyny występowania depresji

Istnieje szerokie spektrum przyczynowe leżące u podstaw depresji. Są wśród nich przyczyny natury biologicznej, takie jak wady funkcjonalne struktur korowych i podkorowych mózgu, uczestniczących    w regulacji zachowań emocjonalnych, jak np. popęd seksualny, wybuchy agresji czy reakcje obronne. Dysfunkcjami, wpływającymi również na występowanie depresji, mogą być problemy z podwzgórzem, regulującym ciepłotę ciała, poczucie sytości lub głodu, bądź układem siatkowym, determinującym sen. Depresję mogą wywołać również inne choroby o charakterze przewlekłym, jak cukrzyca czy zmiany nowotworowe.

Kolejną grupę przyczyn stanowią te o znaczeniu środowiskowym – a więc otoczenie w którym się żyje na co dzień, generujące różnego rodzaju kłopoty, np. w pracy, finansowe, rodzinne czy wynikające ze zdarzeń losowych, jak np. nagła śmierć, wypadek.

Ostatni katalog przyczyn mogących wywołać depresję to zaburzenia psychologiczne, wśród których są: niska samoocena, pesymizm, brak wiary we własne możliwości, rozgoryczenie, żal czy frustracja.

Jak radzić sobie z depresją? 6 fundamentalnych zasad

Sposoby leczenia depresji są identyczne dla wszystkich odmian depresji. Nie ma jednak jednej skutecznej ścieżki prowadzącej do poprawy stanu pacjenta. Jest za to kompleks zalecanych działań, pomocnych w odniesieniu pożądanych skutków medycznych, których celem jest pokonać depresję.

Oto 6 aspektów, które mogą być skuteczne w drodze do zdrowia.

1. Nie bój się farmakoterapii

Farmakoterapia, i stosowane w jej ramach leki antydepresyjne (potocznie: antydepresanty), nie pomogą trwale w radzeniu sobie z depresją czy trudnymi sytuacjami życiowymi. Są jednak zalecanym wstępem do dalszego postępowania terapeutycznego, gdyż redukują jej objawy. Nie korzystaj jednak z farmaceutyków na własną rękę! Ich zażywanie koniecznie skonsultuj ze specjalistą.

2. Przekonaj się o dobrodziejstwie psychoterapii

Psychoterapia to nauka radzenia sobie z emocjami, poznawania własnego „ja”. W procesie tym pacjent zdobywa praktyczną wiedzę, jak kompleksowo zarządzać stanami emocjonalnymi. Dodatkowo w psychoterapii depresji zwraca się szczególną uwagę na identyfikację objawów psychosomatycznych, czyli lepsze poznanie reakcji własnego ciała. Psychoterapia, obok farmakoterapii, stanowi kluczowy element na drodze do wyjścia z depresji.

3. Zadbaj o dietę

Tak, zdrowa dieta to jeden z elementów wspierania leczenia depresji, zaliczanych jednocześnie do naturalnych sposobów na depresję. Wynika to z faktu, że nie przynosi ona natychmiastowych efektów. Z badań wynika jednak, że odpowiednie odżywianie, dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości witamin, ma zasadniczy wpływ na wytwarzanie prozdrowotnej flory bakteryjnej, która to następnie bierze udział w procesach neuroprzekaźnikowych.

Spożywaj dużo naturalnych, niskoprzetworzonych produktów: warzywa, owoce, kasze, produkty pełnoziarniste, tłuste ryby. Jednocześnie zrezygnuj z używek, takich jak alkohol, ale również nie przesadzaj z kawą. Kofeina bowiem utrudnia zasypianie, co również ma wpływ na równowagę psychiczną. Również niektóre zioła uznawane są za naturalne leki na depresję. Do nich zalicza się chociażby kozłek lekarski, melisa lekarska czy dziurawiec zwyczajny. Mogą one pomagać w lekkich stanach depresyjnych. Oczywiście ich stosowanie powinno mieć miejsce po konsultacji z lekarzem.

4. Ćwicz!

Aktywność fizyczna to kolejny sposób na depresję. Codzienny, 30-minutowy spacer lub lekki trucht w połączeniu z psychoterapią przynosi lepsze efekty niż standardowe leczenie psychoterapeutyczne.      A zatem ćwiczenia na depresję są jak najbardziej wskazane.

5. Wysypiaj się

Nieprzespane noce mogą wpłynąć na pogłębienie depresji. Staraj się więc dbać o rytm dobowy, by kłaść się do łóżka zawsze mniej więcej o tej samej porze. Zadbaj też o wieczorne wyciszenie: wyłącz telewizor, odłóż telefon. Jeśli masz trudności z zasypianiem, spróbuj dodatkowo wdrażać ćwiczenia oddechowe, celem relaksacji. Do najpopularniejszych technik należą Trening Autogenny Schultza oraz Relaksacja Stopniowana Jacobsona.

6. Stawiaj sobie cele

Depresja bardzo często wiąże się z poczuciem niemocy i bezsilności. Choroba potrafi sprawić,   że trudność stanowią proste rzeczy, jak umycie zębów czy wyjście z domu. Jak w tej sytuacji stawiać sobie większe wyzwania i – co ważne – realizować je?

Zamiast planowania dużych przedsięwzięć, warto zacząć od bardzo drobnych rzeczy. Przykładowo – jeśli od dawna marzy Ci się przebiegnięcie maratonu, zacznij przygotowania do 5-kilometrowego biegu z długim limitem czasowym. Jeśli Twoje mieszkanie wymaga gruntownego sprzątania i przytłacza Cię ogrom pracy – zacznij od porządków na biurku lub w szafie. Realizacja drobnych postanowień doda Ci sił i pewności siebie, by sięgać jeszcze wyżej.

Pozbycie się depresji raz na zawsze – czy to możliwe?

Rzadko zdarza się, aby całkowicie i kompletnie wyleczyć depresję. Wynika to z jej specyfiki, którą jest tendencja do nawracania. Liczba odstępów między nawrotami, ich prawdopodobieństwa oraz nasilenie bywają zróżnicowane. Pocieszającym jest jednak fakt, że z depresją można normalnie funkcjonować – pod warunkiem odpowiednio dobranej ścieżki leczenia i stosowania zaleceń lekarza prowadzącego.

Nie walcz samodzielnie z depresją

Wyjście z depresji może być procesem długotrwałym, skomplikowanym, wymagającym zastosowania różnych terapii. Dlatego, aby pomóc sobie w depresji, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Placówką świadczącą usługi w zakresie diagnostyki i leczenia depresji jest np. Harmonia LUX MED.

Materiały informacyjne

LUX MED