Podejmij wyzwanie i rozejrzyj się wokoło – poszukaj przyrody, dostrzeż ją. Zobacz, jak przyroda walczy o swoje miejsce w mieście – drzewka na gzymsach, dachach komórek, rośliny wyrastające z murów, w pęknięciach asfaltu, między płytami chodnikowymi.

Światowy Dzień Ziemi - Tysiące ludzi na Piątej Alei w Nowym Jorku podczas pierwszych obchodów Dnia Ziemi w 1970 roku.
Tysiące ludzi na Piątej Alei w Nowym Jorku podczas pierwszych obchodów Dnia Ziemi w 1970 roku.

Światowy Dzień Ziemi – Trochę historii o narodzinach ruchu ekologicznego na świecie

Ustanowienie Dnia Ziemi ma swój początek w Stanach Zjednoczonych. Zaproponował je senator Partii Demokratycznej – Gaylord Nelson, przejęty degradacją środowiska naturalnego, zwłaszcza masowymi wyciekami ropy u wybrzeża Kalifornii. Pomysł Nelsona trafił na dobry grunt. Miliony uczniów i studentów, domagając się walki z wyciekami ropy, trującymi fabrykami i elektrowniami, toksycznymi odpadami i zanikiem dzikiego życia, przyłączyło się do akcji na rzecz Ziemi. Pierwszy dzień Ziemi, 22.04.1970 r, zakończył się dużym sukcesem dzięki temu, że zarazili się tą ideą młodzi ludzie aktywnie walczący o pokój, lepszy świat i domagających się troski o środowisko.

Uznaje się, że tego dnia narodził się ruch ekologiczny, który kontynuując protesty, sprawił, że politycy musieli się zająć po raz pierwszy tak codziennymi, z dzisiejszej perspektywy tematami, jak czystość wód i powietrza. W następnej dekadzie żądania ruchu przyniosły konkretne efekty. Uchwalono pierwsze ustawy chroniące środowisko: Clean Water Act i Clean Air Act, powstała państwowa instytucja zajmująca się monitorowaniem zanieczyszczeń.

Dzień Ziemi podejmowany był w różnych krajach, lecz stał się naprawdę globalny w 1990 roku, mobilizując 200 milionów ludzi w 141 państwach i otwierając drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. W 2000 roku głównym tematem stały się zmiany klimatyczne. Organizatorzy Dnia Ziemi walczyli o uznanie wagi problemu. Domagali się natychmiastowego ograniczenia emisji CO2 i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii.

Co możemy zrobić z okazji Dnia Ziemi?

Międzynarodowa Sieć Earth Day Network liczy, że w tym roku w działania związane z Dniem Ziemi, zaangażuje się nawet miliard ludzi. Trzy główne tematy, jakie proponują koordynatorzy Sieci, to  ekobudownictwo, energetyka, transport.

Budownictwo

Budownictwo odpowiada za 1/3 emisji gazów cieplarnianych na świecie, dlatego przy tej okazji można promować wprowadzanie tzw. efektywności energetycznej, czyli różnych rozwiązań, mających na celu zmniejszenie zużycia prądu i ciepła, a co za tym idzie redukcję emisji. Rozwiązania takie można też promować w skali lokalnej, na przykład zapewniając lepszą termoizolację budynków, monitorując konsumpcję energii i wyłączając urządzenia pracujące w trybie stand-by, tworząc zielone ogrody na podwórkach i dachach budynków czy wspierając tworzenie budynków pasywnych.

Energetyka

Drugi temat to energetyka. Świat staje przed wyzwaniem przejścia na rozwiązania związane z Odnawialnymi Źródłami Energii (OZE). Dzień Ziemi jest okazją, by rozmawiać o polityce energetycznej i demonstrować nowoczesne rozwiązania, które są najbardziej przyjazne środowisku jak elektrownie słoneczne, wiatrowe czy geotermalne.

Transport

Trzeci temat to transport. W tej chwili najszybciej przybywa emisji gazów cieplarnianych w tym sektorze, ponieważ jesteśmy coraz bardziej mobilni, a samochód globalnie przestał być dobrem luksusowym. Obecnie miasta wdrażają coraz więcej pozytywnych rozwiązań takich jak np.: bus-pasy, dające pierwszeństwo transportowi publicznemu, rowery miejskie czy stacje ładowania samochodów elektrycznych. Przy okazji Dnia Ziemi warto mówić o tym, co każdy człowiek może zrobić, by podróżować ekologicznie i co mogą zrobić władze miast i państw, by poprawić swoją politykę transportową.

Światowy Dzień Ziemi – A może posadzimy drzewo?

Przykład: tylko jednego dnia w 2006 roku ponad 250 tysięcy  wolontariuszy posadziło ponad 850 tysięcy sadzonek drzew w szczególnie dotkniętym deforestacją i erozją indyjskim stanie Tamil Nadu ustanawiając tym samym rekord Guinnessa.

Każdy może zasadzić swoje drzewo i przyczynić się do zwiększania ich ilości na Ziemi. O tym, jak ważną funkcję pełnią drzewa, nie trzeba nikogo przekonywać. 

Podejmij wyzwanie z okazji Światowego Dnia Ziemi

Znajdź miejsce do zazielenienia albo rozkwiecenia i zrób to! Kup (albo pozyskaj od znajomego działkowca) sadzonki albo nasiona mało wymagających, lokalnych roślin i posadź/wysiej je. Nie chodzi o zakładanie całych ogródków, ale o drobne zazielenianie okolicy. Pamiętajmy o podlewaniu 😊

Sadzenie drzew jest ważnym aktem pozwalającym celebrować Dzień Ziemi, nie tylko jako intelektualną ideę, ale konkretne działanie, w które można zaangażować po prostu własne serce i ręce.

Dzień Ziemi jest wspaniałą okazją, by podjąć każdy temat dotyczący szeroko rozumianej kondycji konsumpcyjnego społeczeństwa i działań na rzecz poprawy naszego środowiska. Warto wykonać choćby najmniejszy gest.