Każdy wyjazd wakacyjny, czy to bliski czy daleki, krótki czy długi, musi zacząć się wyjściem z domu. Już na tym etapie możemy zadbać o to, żeby nasz urlop był ekologiczny! Przed wyjazdem odłączmy od prądu wszystkie urządzenia elektryczne jakie możemy: telewizor, komputer, drobne AGD w kuchni. Pamiętajmy, że nawet w trybie uśpienia urządzenia pobierają niewielką ilość energii. Dzięki ich odłączeniu od sieci możemy ją oszczędzić. Postarajmy się także nie marnować żywności. Po pierwsze nie róbmy tuż przed wyjazdem dużych zakupów. Pamiętajmy, aby dokładnie przejrzeć lodówkę i to co możemy: zjedzmy przed wyjazdem, zabierzmy ze sobą w podróż, zamroźmy lub oddajmy. Wiele lodówek ma tryb ECO lub tryb wakacyjny, który pozwala zmniejszyć zużycie energii, gdy lodówka nie jest często otwierana. Warto o tym pamiętać.

Bardzo ważny jest środek transportu, jaki wybierzemy. Może zostawmy samochód w domu i w pierwszej kolejności sprawdźmy, czy do celu naszej podróży możemy dojechać pociągiem. Możemy tak podróżować po Polsce, albo do krajów sąsiednich. Pociąg to bez wątpienia najbardziej przyjazny dla klimatu środek transportu, a podróż nim jest często bardzo przyjemna.

Jeśli to możliwe, unikajmy lotów samolotem. Są one niezwykle szkodliwe dla klimatu. Kilka takich podróży to emisja CO2 równa naszemu śladowi węglowemu z całego roku, ze wszystkich innych źródeł łącznie. Wykluczmy loty krótkodystansowe: krajowe i do państw ościennych. Jeśli wybieramy się w dalszą podróż, do miejsc, w które trudno dostać się inaczej niż drogą lotniczą, to w kolejnym roku wybierzmy np. urlop gdzieś bliżej. Polska jest wspaniałym krajem na letni wypoczynek!

Planując urlop, zastanówmy się dokładnie nad miejscem, w którym go spędzimy. Odpoczynek na łonie natury jest z pewnością niezwykle relaksujący i ważny dla naszych ciał i umysłów oraz dla budowania naszej świadomości ekologicznej. Bądźmy jednak ostrożni i unikajmy ośrodków, które zbyt mocno eksploatują przyrodę. Omijajmy wielkie hotele postawione w środku lasu lub tuż nad morskim wybrzeżem. Nie przyczyniajmy się do zadeptywania parków narodowych lub innych miejsc cennych przyrodniczo. Wybierzmy raczej miejsce bardziej ustronne, w którym nie ma tak wielu turystów. Przyroda z pewnością na tym zyska.

Jak spędzić wakacje w zgodzie z naturą?

Zasady zachowania w lesie czy na plaży, nad wodą są takie same przez cały rok, nie tylko latem i powinny być znane nam wszystkim. Nie śmiećmy, nie hałasujmy, nie płoszmy zwierząt, nie niszczmy roślin, nie palmy ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Na popołudniową wycieczkę wypożyczmy rower albo przejdźmy się na pieszy spacer, zamiast wypożyczać samochód czy quada, a na jeziorze dużo przyjemniej pływać żaglówką, kajakiem niż głośną łodzią motorową czy skuterem wodnym.

Zwróćmy też uwagę na pamiątki, jakie przywozimy z podróży. Na pewno nie są nam potrzebne plastikowe, produkowane w dalekiej Azji gadżety, takie same w każdym miejscu na świecie. Z drugiej strony nie kupujmy produktów wykonanych z części zagrożonych zwierząt czy roślin! Przywożenie ich jest nieodpowiedzialne, a często także nielegalne! Wybierzmy raczej drobny upominek, najlepiej taki, zrobiony przez lokalnych rzemieślników ze zrównoważonych, ekologicznych materiałów.

Poznawajmy i eksplorujmy piękno przyrody oraz interesujące nas miejsca pamiętając o wyżej opisanych zasadach.  Spacer po lesie, po górach, nad brzegiem morza czy jeziora pozwoli nam wtopić się  w przyrodę, poczuć ją i nawiązać z nią więź. Odczujemy, jak wiele nam ona daje i wtedy zrozumiemy, dlaczego tak ważna jest jej ochrona i dbałość o to, by zachować ją w jak najlepszym stanie… na długo.

Miłego wypoczynku!

 

Źródło: www.gov.pl